[ חזרה לבלוג ]

pixel34
ר.ס.ס. פוסטים אחרונים ספר לחבר הוסף לפייסבוק הוסף ציוץ בטויטר

ניסוח פורמט תוכנית עסקית

כיצד לנסח תוכנית עסקית

תוכנית עסקית מהווה את אחד מהיסודות החשובים ביותר לקראת פתיחת עסק חדש. מיזם שאינו מתחיל בגיבוש של תוכנית עסקית צפוי למצוא עצמו ניצב מול כשלון צורב.

הסיבה לכך פשוטה. תוכנית עסקית משמשת את בעל העסק כמעין מפת דרכים, או תשתית של העסק. תוכנית עסקית תוצג בפני משקיעים פוטנציאליים בעת גיוס הון. התוכנית העסקית תציג בפניהם את רוח המיזם, רצינותו, רצינותכם, הבנתכם את השוק אליו אתם פונים, הבנתם את סביבת התחרות וכדו'. תוכנית עיסקית לא מקצועית עשויה לעצור את מהלך גיוס ההון עוד בטרם החל. בנוסף, הכנת תוכנית עסקית אמורה גם לשמור עליכם בעלי העסק. היא תאפשר לכם להיות מוכנים לעתיד לבוא והיא תמנע או תצמצם את נפח ועוצמת הטעויות.

 

מהו פורמט נכון של תוכנית עסקית

 

תוכנית עסקית מורכבת מכמה חלקים. החלק הראשון עוסק באיסוף מידע על המוצר שלכם ועל השוק שאליו אתם מנסים להכנס. עליכם לפרט את גודל השוק, קהל היעד הפוטנציאלי, מגמות שאתם מזהים בתוך השוק וכדומה. חלק חשוב מאוד בשלב זה הוא זיהוי המתחרים. מיהם, כיצד הם פועלים, מה ההבדל בין מה שהם משווקים למה שאתם משווקים.

השלב הבא יהיה הצגה של המוצר. מה מיוחד בו. מה שונה בו לעומת המתחרים. מה הערך המוסף שאתם מציעים ללקוחות. כיצד מיוצר המוצר, מהן העלויות הכרוכות בייצור, ייבוא וכדומה.

החלק הבא של פורמט תוכנית עסקית הוא החלק הכלכלי. בחלק זה עליכם להציג דו"חות כלכליים המפרטים את העלויות הכרוכות בהקמת העסק ובתפעולו. עלויות אלו צריכות להיות מפורטות עד כמה שניתן ולכלול את כל הפרטים הרלוונטיים להקמת העסק כולל עלויות כוח אדם, ייצור, ייבוא, שיווק וכדומה.

לאחר גיבוש החלק העוסק בעלויות יש לטפל בצד בהכנסות, הרי לשם כך התכנסתם... יש לנסות להעריך, בעזרת מודלים שונים, את ההכנסות הפוטנציאליות לאורך זמן ולפרט אותן בצד ההוצאות.

הקפדה על פורמט תוכנית עסקית אחיד וברור היא חשובה ותעזור לכם להציג את העסק למשקיעים הפוטנציאליים ולהיות מוכנים יותר להקמת העסק שלכם.

 


[ חזרה לבלוג ]
  • הדפס עמוד זה
  • ספר לחבר
  • הוסף לפייסבוק
  • הוסף לגוגל סימניות
  • הוסף ציוץ בטויטר
* שם:
* אימייל:
טלפון:
Captcha